Ho'oponopono


Ho’oponopono według Morrnah Nalamaku Simeona.


Parę słów o moim spotkaniu z Ho´oponopono.


Ho’oponopono według Morrnah Nalamaku Simeona, jest moim zdaniem, najskuteczniejszą metodą w rozwiązywaniu wszelkiego rodzaju problemów. Ho’oponopono to wielki skarb dla ludzkości w naszych niespokojnych czasach. Moja, powiedziałabym wprost, fascynacja Ho’oponopono rozpoczęła się w 1988 roku, kiedy po raz pierwszy spotkałam obecnie zmarłą hawajską Kahunkę Lapa’au: Morrnah Nalamaku Simeona.                  

Po wysłuchaniu jej prelekcji ” Samo-Identyczność  przez Ho’oponopono ” , natychmiast zdecydowałam się nauczyć tego pięknego procesu na kursie jaki Morrnah Simeona prowadziła będąc w Danii. Miałam przyjemność spotkać ją jeszcze kilka razy i w 1989 roku asystowałam jej podczas jej seminarium w Warszawie, gdy nauczała około 700 osób. Później zostałam uznana jako nauczycielka Ho’oponopono w Danii i w Polsce i nauczałam pod egidą Organizacji Pacifica Seminars w latch 1999 - 2015.

Ho´oponopono

Gdy zaakceptujemy, że jesteśmy całowitą sumą wszystkich minionych myśli, uczuć, słów i czynów, że nasze obecne życie i podejmowanie decyzji zabarwione jest pamięcią z przeszłości, zaczynamy dostrzegać jak proces Ho´oponopono może zmienic całe nasze życie.

Najważniejszym celem w życiu człowieka jest odnalezienie swojej prawdziwej Identyczności, swojego miejsca we Wszechświecie i powrót do Domu. Krok po kroku.          

Aby osiągnąć ten cel, osoba powinna uznać, że jest w duzej mierze odpowiedzialna za stworzenie swojego życia w ten sposób, jak ono wygląda.                                     

Największym prezentem jaki można sobie i swojemu otoczeniu sprawić, jest uwolnienie siebie od wszystkiego tego, co nie jest Miłością, od tego co nie jest Tobą. Problemy, nienawiść, smutek, złość , choroby i brak tolerancji nie są Tobą.

To są stare trucizny wspomnień ukrytych w podświadomości, które można porównać do starej płyty gramofonowej, i które ciągle, i ciągle przynosza ból i cierpienie.

Ho’oponopono jest procesem uwalniającym Jaźń, od tego ciężaru, ale również pozwalającym jej znowu stać się tym, czym była od samego początku jej stworzenia, czyli odzwierciedleniem Miłości i Swiatła.

Naszym fundamentalnym problemem jest brak wiedzy o tym, kim jesteśmy. Z powodu braku Samo-Identyczności nie jesteśmy w stanie znaleźć naszego własnego (s)pokoju, spokoju w naszym środowisku, ani pozostać całkowicie uwolnionym.

Od setek lat interesują nas funkcje umysłu i rozwinęliśmy wiele teorii by odnaleźć drogę do tego niewyczerpalnego źródła energii.

Starozytni Hawajczycy stosowali od tysięcy lat metodę psychiczno-duchową w celu wykorzystywania siły umysłu i ducha. Metodę jaką stosowali - jest Ho’oponopono (zn. powodować, właściwie postępować, poprawiać błąd)             

Stosowali tę dynamiczną metodę w usuwaniu negatywnego wpływu myśli, słów, emocji i czynów z wcześniejszych inkarnacji i z życia obecnego, oczyszczając się duchowo, mentalnie i fizycznie poprzez proces skruchy, wybaczenia i przemiany.                                                                       

Grupa wysp obecnie znanych jako Hawaje jest pozostałością starożytnych lądów których już nie ma. Obecni Hawajczycy są potomkami ludów, których pochodzenie sięga czasów starożytnych. W obecnych czasach żyje na nich,  już niewieke osób posiadających zadziwiające zdolności intuicyjnego kontaktu z naturą. Osoby te nazywane są Kahunami – nosicielami „tajemnej” wiedzy i specjalistami w swojej dziedzinie.

Proces Ho’oponopono został odnaleziony i dostosowany do czasów współczesnych przez hawajską Kahunkę Morrnah Nalamaku Simeona, która bardzo wcześnie, w młodym wieku uzyskała zdolność uzdrawiania. Punktem zwrotnym i trudnym doświadczeniem w jej życiu, była choroba raka. Wtedy to Morrnah zastosowała stary opis procesu Ho’oponopono i użyła go do wyleczenia siebie. Następnie dostosowała ten proces do czasów współczesnych. Stworzyła program, który w prosty i efektywny sposób pozwala na oczyszczenie duchowe, mentalne i fizyczne, w celu uwolnienia się od stresu i osiągnięcia lepszego zdrowia, dobrego samopoczucia i bezproblemowego kontaktu z innymi.  

Proces Ho´oponopono jest petycją do Boskości by usunęła toksyczne energie i wypełniła miejsce po nich, samą sobą. Dokonuje tego w Umyśle, zaczynając od części Spirytualnej, czyli Nadświadomości. Następnie oczyszcza część Intelektualną uwalniając ją od od form myślowych. W końcu przesuwa się do części Emocjonalnej – podświadomości usuwając toksyczne emocje/uczucia i wypełniając ją sobą, czyli Miłością.

Gdy przeżywamy stres, lub lęk w naszym życiu, i gdy się temu dokładnie przyjrzymy, odkryjemy że przyczyną jest nasza pamięć, a własciwie nasze emocje, które są uwiązane do tej pamięci.                                                  

Podświadomość kojarzy dane zdarzenie, lub osobę jaką spotykamy w czasie obecnym, z czymś co nastąpiło w przeszłości. W takiej sytuacji emocje zostają aktywowane i tworzy się stres.

Ho´oponopono jest ogromnym darem dla ludzkości i naucza jak w każdej chwili możemy prosić by nasze błędy w myślach, słowach i czynach zostały oczyszczone. Proces ten przede wszystkim prowadzi do uwolnienia.                                        

Pamięć, która pozostała z każdego doświadczenia, od momentu Stworzenia, od nieskończonych czasów w przeszłości, zostala zanotowana jako formy myślowe w naszym ciele eterycznym. Ten wspaniały pamiętnik/komputer znany jest jako nasza podświadomość, Unihipili, lub aspekt dziecka.To wewnętrzne dziecko jest jedną z części naszego Jestectwa.                      

Następnym aspektem jest matka, znana jako Uhane, lub racjonalna myśl. Trzecią częścią jest Aumakua, czyli ojciec, lub nadświadomość, która jest aspektem duchowym.      

Te trzy aspekty składają się na wewnętrzną rodzinę, która jest w ścisłym związku ze Stwórcą Boskim, i tworzą Samo-Identyczność.

Każda osoba, każda roślina, każdy atom i cząsteczka zawierają w sobie te trzy aspekty i każdy posiada swój własny, specyficzny wzorzec tzw. „ blueprint „.

Ho´oponopono jest bardzo prostą metodą.                       

Wg. starożytnych Hawajczyków każdy problem zaczyna się od myśli. Samo myślenie nie jest problemem. Problemem jest to, że pewne nasze myśli mają powiązania z bolesnymi wspomnieniami o osobach, miejscach, przedmiotach itd. Intelekt nie jest w stanie rozwiązać problemu, ponieważ intelekt tylko zarządza. My tymczasem życzymy sobie rozwiązac problem.                                            

Ho´oponopono neutralizuje energie związane z osobą, miejscem, czy przedmiotem. Pierwszym zadaniem Ho´oponopono jest oczyszczenie tej energii. I staje się coś wspaniałego! Energia ta zostaje nie tylko zneutralizowana, ale również uwolniona. To stwarza wolne miejsce, które zostaje wypełnione Swiatłem.

Praktykując Ho´oponopono nie potrzebujemy wiedzy o przyczynie która wywołuje błąd. Jedyną informacją jaka nam jest potrzebna jest zaobserwowanie aktualnego problemu jakiego się doświadcza. Prawdziwą pracą intelektu jest prośba o wybaczenie.


12 STOPNI PROCESU HO`OPONOPONO

( W opisach tego procesu, zwłaszcza na website www.pacificaseminars.de, mówi się o 14 stopniach. Podkreślam, że metoda jest ta sama. Różnica polega na tym, że stopnie tego procesu są jedynie numerowane w inny sposób ).


Trudno mi w kilku słowach opisać cały proces Ho´oponopono. Jest w nim wiele szczegółów, których nie da sie opisać. To trzeba przeżyć. Ogólnie można powiedzieć, że jest zbudowany z 12 stopni. Otwiera się go krótką modlitwą do Stwórcy, ale nie ma tu mowy o jakimś celu o charakterze tradycjonalnie religijnym. Następych 11 stopni obejmuje specjalna metoda oddychania, cały szereg uwolnienia i duchowego oczyszczenia i wszystko zakańcza się podzięką skierowaną do Całego Stworzenia i wszystkiego i wszystkich, którzy mieli udział w tym procesie.

Proces ten można stosować w każdej sytuacji, czy też każdego problemu. Nie ogranicza się on do ludzi, ale można go także stosować wobec  wszystkiego pochodzenia organicznego i nieorganicznego.         

Jeśli się wyjdzie z założenia, że żyjemy wiecznie i ciągle wracamy by doświadczać czegoś nowego, w nowym wcieleniu, mamy unikalną okazję do uwolnienia się od starego balastu w tym, obecnym życiu,  i do tego, by pozostać już uwolnionym na całą przyszłość. Razem z nami wszystko i wszyscy rownież zostaje uwolnione. To ma znaczenie dla nas wszystkich, dla Ziemi i dla Kosmosu!